روش های درمان ریزش مو

در کتاب های پزشکی ریزش بیش از صد عدد تار مو در یک روز را ریزش مو خوانده اند. علل ریزش مو می تواند بسیار متفاوت باشد: بلافاصله پس از زایمان، متعاقب شیر دهی، در زمینه بیماری های مزمن مثل دیابت، فشار خون بالا، بیماری های سیستم ایمنی، بیماری های غدد مثل اختلالات غده تیروئید، پس از یک بیماری عفونی تب دار، استرس و کم خونی، رژیم های لاغری و ...

در ویزیت اول ابتدا باید ریزش موی بیمار ثابت شود، سپس پس از معاینه کف سر، باید برای بیمار آزمایش از نظر کم خونی و اختلالات تیروئید درخواست شود، اگر بیمار در آزمایشش اختلالی مشاهده شود، قاعدتا با درمان آن اختلال ریزش موی بیمار هم کاهش خواهد یافت، در صورتی که آزمایشات بیمار نرمال باشد میتوان برای بیمار درمان های مختلف بر اساس نوع ریزش مو توصیه کرد.

درمان های مختلف ریزش مو

ریزش مو معمولا به دو دسته ی بزرگ مردانه و غیر مردانه تقسیم می شود.  در ریزش موی مردانه، درمان بر اساس تجویز داروهای ضد هورمون مردانه خواهد بود، درمان هایی مثل مصرف قرص فیناستراید خوراکی و ماینوکسیدیل موضعی. طبیعی است مصرف خوراکی هر دارویی در کنار آثارش، اثرات جانبی ناخواسته ای هم دارد، برای اینکه از نهایت تاثیر دارو استفاده کنیم و دچار عوارض نشویم، می توانیم دارو را به صورت تزریق موضعی کف سر که به آن اصطلاحا مزوتراپی سر می گویند انجام دهیم.

1- مزوتراپی

مزوتراپی مو یک روش درمانی است که توسط آن داروها، ویتامین ها و عناصر غذایی که مو برای تقویت و رشد به آن نیاز دارد، در کنار ریشه مو یا همان فولیکول مو تزریق میشود.

عملکردهای مزوتراپی بعد از پروتکل درمانی به شرح زیر هست:

 • آبرسانی عمیق ریشه و ساقه مو
 • رفع شوره سر
 • قطع ریزش مو ارثی و غیر ارثی
 • رویش مجدد تارهای مو
 • افزایش ضخامت مو
 • افزایش حجم مو
 • بهبود کیفیت و ساختار مو
 • افزایش رشد و‌ حجم ابرو و‌ مژه
 • افزایش تراکم و ضخیم شدن ریش آقایان

2- کربوکسی تراپی

درمان دیگر ریزش مو انجام کربوکسی تراپی است که دارای تاییدیه از FDA سازمان غذا و داروی آمریکا می باشد، در این روش تزریق گاز دی اکسید کربن در کف سر موجب افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به فولیکول های مو شده و موجب رفع ریزش و رشد مجدد مو و همچنین تقویت مو بعد از کاشت مو میشود.

3- کاشت مو

اساس کاشت مو بر این اصل استوار است که موهای منطقه ی U شکل پشت سر بیمار، گیرنده برای هورمون مردانه ندارد، پس اگر آن ها را برداشت کرده و در مناطق طاس بیمار بکاریم، دیگر افزایش هورمون مردانه باعث ریزش آن نخواهد شد، موهای کاشت شده دارای رشد طبیعی بوده و قابل رنگ کردن و سشوار کشیدن است.
روش های برداشت مو به دو روش عمده ی جراحی و غیر جراحی است وگرنه پروسه ی کاشت در هر دو روش یکسان است.
در روش جراحی یک برش جراحی در منطقه U شکل پشت سر که وسعت آن به کشش پوست بستگی دارد زده شده، زیر میکروسکوپ کات می شود و سپس کاشت می شود.
در روش غیر جراحی برش و بخیه نداریم و با ابزار مخصوصی برداشته شده و به مناطق طاس پیوند زده می شود

کلینیک ملل
روند کاشت مو
مرحله چهارم کاشت مو

سپس با تیغ روزنه هایی در سر ایجاد می شود (برای روشFUT) و بعد واحد های فولیکولی مو یا همون گرافت ها در سطح طاسی سر کاشته می شوند.

مرحله سوم کاشت مو

در روند غیر جراحی (FIT)  هم گرافت های مو به طور جداگانه و پراکنده توسط پانج از بانک مو (پشت سر) جدا می شوند!
واحد های فولیکولی مو در این روش به طور مستقیم در محل طاسی سر کاشته می شوند.

مرحله دوم کاشت مو

زیر میکروسکوپ فولیکول های سالم مو (گرافت های مو) از بافتِ جدا شدهِ، بریده و برداشته می شوند.

مرحله اول کاشت مو

در این مرحله موها از ته زده می شود (از قبل باید موها رنگ کرده باشد تا موی سفید نداشته باشید) و بعد از بی حسی موضعی در روند جراحی (FUT)، نواری باریک از پوست سر (فلپ) برداشته می شود و سپس بخیه می شود.

4- پی آر پی PRP: PLATLETE RICH PLASMA

پی آر پی به معنی پلاسمای غنی از پلاکت، روشی است که در آن ابتدا از فرد خون گرفته میشود، سپس خون درون سانتریفیوژ قرار داده می شود تا در سرعت بالا مایعات با چگالی مختلف (اجزای خون) از هم جدا شوند، در نتیجه خون به سه لایه؛ پلاسمای غنی از پلاکت (مایع زرد رنگ)، پلاسمای با پلاکت پایین و سلول های قرمز خون تقسیم می شود، پلاسمای غنی از پلاکت که حاوی فاکتور رشد هست؛ با سرنگ کشیده، تغلیظ و فعال می شود و در کنار فولیکول مو (ریشه مو) تزریق می شود که که در نهایت موجب تقویت و ضخیم شدن مو ها، درمان ریزش مو و رشد مجدد مو می شود.

5- فیلر مو

فیلر موی دکتر سیج، محصول کره هست و به عنوان اولین ماده حجم دهنده موها در جهان شناخته میشود

فیلر مو یا هیر فیلر شامل هیالورونیک اسید ها و پپتید های فعال هست که به محض تزریق در سر آزاد و فعال میشوند و در مدت زمان کوتاهی سلول های پوست سر و مو را تقویت می کنند، به همین علت هم ریزش غیر طبیعی موها قطع و درمان میشود

با احیای سلول های پوست سر، گردش خون در ناحیه سر بهبود پیدا میکند و در نتیجه مواد لازم برای تغذیه فولیکول ها تامین میشود، فولیکول های مو تحریک و سرعت رشدشان افزایش پیدا میکند

به غیر از سه عملکرد اصلی فیلر مو که جلوگیری از ریزش مو، رشد مجدد مو و احیای پوست سر هست موارد زیر هم جزو کاربردهای فیلر مو هست:

 • مناسب برای موهای نازک و ضعیف
 • تقویت رشد موها
 • افزایش حجم و پرپشتی موها
 • جلوگیری از پیشرفت طاسی در مردان و زنان
 • تقویت مو بعد از کاشت

این روش به چهار جلسه نیاز دارد که فاصله بین جلسات دو هفته می باشد.

6- آر اف فرکشنال

آر اف مخفف رادیو فرکانس هست، هندپیس سوزنی دستگاه آر اف فرکشنال، امواج رادیو فرکانس را به عمق پوست می‌فرستد و با گرمایی که میدهد خون‌رسانی را به آن ناحیه زیاد می‌کند و باعث میشود تا ۴۸ ساعت بعد به وضوح ببینید ریزش موها متوقف شده، همچنین تارهای مو را ضخیم می کند و چربی سر را هم از بین میبرد

کلینیک ملل
خدمات ابرو

لیفت ابرو با تزریق بوتاکس

عضلات خاصی در صورت وجود دارد که ابروها را به سمت پایین نگه میدارد، به ویژه عضله حلقوی اطراف چشم معروف به (orbicularis oculi)، در این روش با تزریق دقیق بوتاکس در این عضلات، ابروها از این کشش رو به پایین آزاد میشوند و عضلات پیشانی (frontalis muscle) باقی میمانند تا ابروها را بالا ببرند و لیفت کنند بدون اینکه ابروها غیر قرینه شوند.
این روش معمولا به چند میلی متر لیفت ابرو منجر میشود.

تقویت و پر پشت شدن ابرو با مزوتراپی و میکرونیدلینگ

مزوتراپی داروهای لازم را به فولیکول ابرو میرساند و میکرونیدلینگ نفوذ دارو را به کانال های ایجاد شده بیشتر و جریان خون را افزایش میدهد!

کاشت ابرو به روش FIT / FUT

کاشت ابرو نیز مانند کاشت مو به دو روش جراحی یا FUT و بدون جراحی FIT قابل انجام است و بعد ازین مراحل بر روی ابرو که از قبل بی حسی موضعی زده شده است، کاشتی هنرمندانه بر اساس خواب موهای ابرو انجام میشود.

فاکس آیز، چشمان روباهی یا چشمان گربه ای که این روزها ترند شده، اگر بخواهید به صورت دائمی باشد تنها با جراحی چشم انجام نمیشود بلکه نیازمند جراحی لیفت پلک، جراحی لیفت شقیقه و جراحی لیفت ابرو با هم است. لیفت چشمی که با نخ کاگ یا دو سوزنه انجام میشود دائمی نیست و ماندگاری آن در بهترین حالت دو سال است (کاملا بستگی به جنس پوست و فرم آناتومیک چشم فرد دارد) و پس از آن باید تقویت شود.

کلینیک ملل

ویزیت و مشاوره رایگان خدمات مو 76704478 | 76704462 - 021 موبایل و واتساپ: 09123002355

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *